Tarptautinę Menstruacinės sveikatos dieną – gegužės 28-ąją – ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“, bendradarbiaudama su AIDS Healthcare Foundation (AHF Europe), kviečia visuomenę kalbėti apie menstruacijų temą atvirai ir be stigmų. Lietuvoje vis dar pasitaiko atvejų, kai jaunos merginos ir moterys dėl informacijos stokos, menstruacinių higienos priemonių neprieinamumo ar baimės patirti patyčias atsisako dalyvauti mokyklos veiklose, socialiniame gyvenime ar konsultacijose dėl sveikatos.
Šiemet Menstruacinės sveikatos dieną „Demetra“ organizuos informacinius ir paramos renginius keliose vietose Vilniuje ir kituose miestuose:
– mokyklose, kur vyks paskaitos paauglėms apie menstruacinę higieną ir sveikatą;
– gydymo įstaigose, vaikų ir paauglių skyriuose;
– specializuotuose centruose ir socialinės rizikos moterims skirtose įstaigose, tarp jų ir Panevėžio moterų pataisos namuose;
– prevenciniuose punktuose, kur bus dalinami higienos paketėliai, informaciniai leidiniai, vyks konsultacijos apie menstruacijų ir reprodukcinės sveikatos ryšį su ŽIV ir lytiškai plintančių infekcijų (LPI) rizika.
Renginių metu taip pat bus teikiamos nemokamos ir anoniminės konsultacijos, dalinamos menstruacijų metu reikalingos higienos priemonės, organizuojami atviri pokalbiai apie lytiškumą, saugesnį lytinį gyvenimą ir sveikos gyvensenos įgūdžius. Moterys taip pat galės nemokamai ir anonimiškai išsitirti dėl ŽIV.
„Menstruacijos yra natūrali gyvenimo dalis, tačiau dėl visuomenėje vyraujančios stigmos ir informacijos trūkumo daugelis merginų ir moterų vis dar susiduria su sunkumais – tiek psichologiniais, tiek fiziniais. Menstruacinės sveikatos diena – tai galimybė keisti šią situaciją“, – teigia Svetlana Kulšis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ pirmininkė.
KAS:
Menstruacinės sveikatos dienos minėjimas su „Demetra“ ir AHF Europe
KADA:
2025 m. gegužės 28 d.
KUR:
Vilniaus mokyklos, gydymo įstaigos, „Demetros“ žemo slenksčio kabinetas
KAS VYKS:
Paskaitos, konsultacijos, higienos priemonių dalybos, informacinės akcijos, galimybė pasitikrinti dėl ŽIV
KODĖL TAI SVARBU?
Beveik 2 milijardai žmonių pasaulyje menstruuoja, tačiau daugiau nei 500 milijonų iš jų neturi tinkamų priemonių ar sąlygų. Lietuvoje, kaip ir kitur pasaulyje, menstruacijų stigma gali sukelti psichologines problemas, praleistas pamokas ar sumažėjusį pasitikėjimą savimi. Tokia realybė nepriimtina.
Kartu galime nutraukti tylą ir gėdą. Menstruacijos nėra tabu – jos yra realybė beveik pusės žmonijos gyvenime. Ir kiekviena moteris, kiekviena mergina nusipelno švaros, žinių ir pagarbos.
Sužinok daugiau: www.demetra.lt
Partneriai: www.aidshealth.org